ANATÓMIA
PRSNÍKA

Prsník je tvorený z mliečnych kanálikov a žliaz obklopených tukovým tkanivom, ktoré mu dodáva tvar a cit. Pod prsníkom sa nachádza hrudný sval (hlavný sval). Faktory ako tehotenstvo (kedy sú mliečne žľazy dočasne zväčšené), rýchla strata hmotnosti a vplyv gravitácie na telo počas starnutia sa môžu postupne skombinovať a spôsobiť tak natiahnutie pokožky, ktoré môže zapríčiniť ochabnutie a ovisnutie prsníka.

Chirurgický zákrok pri rakovine prsníka môže vo väčšej či menšej miere zmeniť tvar prsníka v závislosti od:

  • Množstva odstráneného prsného tkaniva počas čiastočnej alebo celkovej mastektómii;
  • Množstva odstránenej pokožky počas zákroku
  • Množstva zjazvenia a tkanivovej reakcie v zostávajúcom prsníku a pokožke, v reakcii na chemoterapiu alebo rádioterapiu.

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE O RAKOVINE PRSNÍKA

FAKTY O RAKOVINE PRSNÍKA

Jednoducho povedané, rakovina prsníka je nekontrolovaný rast buniek prsníka. Je to choroba, pri ktorej sa zhubné (rakovinové) bunky tvoria v tkanivách prsníka. Rozlišuje sa individuálne, podľa vekovej skupiny a dokonca aj druhu buniek v samotných nádoroch.

Ako sa vyskytuje rakovina prsníka?

Rakovina je výsledkom mutácií alebo abnormálnych zmien v génoch zodpovedných za reguláciu rastu buniek a udržanie ich v zdravom stave.
Gény sa nachádzajú v každom bunkovom jadre, ktoré funguje ako „kontrolná miestnosť” každej bunky.
Bežne sa bunky v našom tele nahrádzajú riadnym procesom bunkového rastu: nové zdravé bunky prevezmú kontrolu po starých, odumierajúcich. Postupom času sa vplyvom mutácie môžu „naštartovať“ konkrétne gény a „vypnúť“ ostatné v bunke. Takto zmenená bunka získa schopnosť nekontrolovateľného delenia sa hromadením rovnakých buniek, ktoré vytvoria nádor.

Rakovinu prsníka spôsobuje genetická abnormalita

Podľa amerického Inštitútu pre genómový výskum (US Genome Research Institute) sa odhady výskytu dedičnej rakoviny prsníka pohybujú v rozmedzí od 5-10% do 27% z celkového počtu žien trpiacich rakovinou prsníka. Avšak dedičná rakovina prsníka spôsobená mutantným génom prenášaná z matky na dcéru je zriedkavá. Drvivá väčšina, približne 90% rakoviny prsníka je spôsobená genetickými abnormalitami, ktoré sa vyskytujú v dôsledku procesu starnutia a životného cyklu vo všeobecnosti.*

*Source: National Human Genome Research Institute

VEDELI STE, ŽE NIE VŠETKY NÁDORY SÚ RAKOVINOVÉ?

Nádor môže byť benígny( nie je nebezpečný pre zdravie) alebo malígny (môže byť nebezpečný). Benígne nádory sa nepovažujú za rakovinové: ich bunky vyzerajú ako normálne, rastú pomaly, nezasahujú do okolitých tkanív ani sa nerozširujú do iných oblastí tela. Malígne tumory sú rakovinové.

Termín „rakovina prsníka” označuje malígny nádor, ktorý sa vyvinul z buniek v prsníku.

ŠTÁDIÁ RAKOVINY PRSNÍKA

  • Štádium rakoviny—označujúce sa číslom od
    O do IV—je odvodené od veľkosti nádoru a od toho či sa rakovina rozšírila do lymfatických uzlín.
  • Na zistenie štádia rakoviny chirurg potrebuje zistiť vašu anamnézu, vykonať dôkladné fyzické vyšetrenie a preskúmať výsledky predchádzajúcich testov z biopsie nádoru a okolia.
  • Možno bude potrebné vykonať dodatočné testy ako napríklad röntgen alebo krvné testy. Vo všeobecnosti sa dá presne povedať o aké štádium ide až po operačnom odstránení nádoru z prsníka a odobratí vzorky lymfatickej uzliny spod paže.
  • Určenie štádia rakoviny prsníka je komplikované, klasifikačný systém sa niekedy mení aj na základe novších zistení lekárov.

Štádiá od O do IV: Čo znamenajú?

Po ukončení operácie chirurg určí štádium rakoviny. Štádiá rakoviny prsníka sa pohybujú v rozmedzí od O do IV, s mnohými podkategóriami. Nižšie čísla naznačujú skoršie štádium rakoviny, zatiaľ čo vyššie čísla predstavujú rakovinu v neskoršej fáze.

Štádium O

Táto fáza popisuje neinvazívnu formu rakoviny prsníka. Nerozšírila sa do vnútra prsníka ani do iných častí tela.

Štádium I

Táto fáza je skorším štádiom invazívnej formy rakoviny prsníka, pri ktorej:
• Priemer nádoru nie je väčší ako 2 cm
• Neboli zasiahnuté žiadne lymfatické uzliny – rakovina sa nerozšírila mimo prsníka

Štádium II

Táto fáza sa delí na IIA a IIB a popisuje invazívne formy rakoviny prsníka, pri ktorých platí jedna z nasledujúcich skutočností:
• Nádor je menší ako 2 cm ale rozšíril sa do lymfatických uzlín pod ramenom
• Nádor sa nenachádza v prsníku, ale rakovina sa nachádza v axilárnych lymfatických uzlinách
• Nádor má veľkosť medzi 2 cm a 5 cm a môže sa rozšíriť do lymfatických uzlín v podpazuší
• Nádor je väčší ako 5cm ale nerozšíril sa do žiadnych lymfatických uzlín

Štádium III

Táto fáza sa na základe viacerých odlišných kritérií delí na podkategórie IIIA, IIIB a IIIC. Definícia hovorí, že v štádiu III sa rakovina nerozšírila (nemetastázovala) do vzdialenejších oblastí.

Napríklad nádor štádia IIIA je väčší ako 5 cm a rozšíril sa do jednej z troch lymfatických uzlín v podpazuší. V inom štádiu IIIA môže mať nádor akúkoľvek veľkosť a rozšíril sa do viacerých lymfatických uzlín. Lymfatické uzliny vytvoria zhluky a poprepájajú sa navzájom, alebo do okolitého tkaniva.

V štádiu IIIB rakoviny prsníka , sa nádor akejkoľvek veľkosti rozšíril do tkanív v blízkosti prsníka – na kožu a hrudné svaly, a mohol sa rozšíriť do lymfatických uzlín v prsníku alebo v podpazuší. Štádium IIIB tiež zahŕňa zápalový karcinóm prsníka, neobvyklý, ale agresívny typ rakoviny prsníka.

V štádiu IIIC má nádor akúkoľvek veľkosť a rozšíril sa do:
• Desať a viac lymfatických uzlín v podpazuší
• Lymfatických uzlín nad alebo pod kľúčnou kosťou a v blízkosti krku
• Lymfatických uzlín v samotnom prsníku a uzlín v podpazuší

Štádium IV

V štádiu IV sa rakovina prsníka rozšírila do iných, vzdialenejších častí tela ako sú pľúca, pečeň, kosti alebo mozog.

ČO JE MASTEKTÓMIA?

Mastektómia je zákrok, pri ktorom sa odstráni prsné tkanivo v dôsledku prítomnosti rakoviny prsníka alebo ako jej prevencia. Množstvo odstráneného tkaniva počas mastektómie nie je vždy rovnaké.
Závisí od veľkosti a štádia ochorenia prsníka, typu vášho tela a vašich osobných preferencií.

V závislosti od štádia rakoviny a stavu samotnej pacientky existujú na výber metódy mastektómie: areolo-bradavku šetriaca mastektómia a/alebo kožu šetriaca mastektómia (chráni areolo-bradavkový komplex a väčšinu prsnej pokožky).

Tento proces vyžaduje odstránenie rakovinového prsného tkaniva prostredníctvom malého rezu zvyčajne v oblasti areoly a bradavky. Chirurg ponechá väčšinu pokožky prsníka a vytvorí vak, ktorý je okamžite vyplnený prsníkovým implantátom, alebo vlastným tkanivom odobratým z inej časti tela.

NAČASOVANIE REKONŠTRUKCIE PRSNÍKA

Osobná konzultácia

Rekonštrukcia prsníka môže byť vykonaná buď počas tej istej operácie ako mastektómia – takýto postup sa nazýva okamžitá rekonštrukcia, alebo môže byť vykonaná týždne, mesiace či dokonca roky po zákroku. Táto operácia sa volá odložená rekonštrukcia. Po zvážení všetkých vašich osobných okolností sa na osobnej konzultácii s lekárom rozhodnete, ktorý postup je pre vás najvhodnejší.

Okamžitá rekonštrukcia

Výhodou okamžitej rekonštrukcie je, že váš prsník bude rekonštruovaný počas tej istej operácie, pri ktorej bola vykonaná mastektómia. To znamená, že sa podrobíte iba jednému operačnému zákroku a čaká vás jeden cyklus zotavovania. Vyhnete sa tak obdobiu fungovania s jedným, alebo žiadnym prsníkom.

Odložená rekonštrukcia

Výhodou odloženej rekonštrukcie je, že sa môžete najprv zamerať na vaše zotavenie po operácii a znovu nadobudnúť silu. Odložená rekonštrukcia prsníka vám poskytne viac času, aby ste zvážili všetky možnosti a urobili premyslené rozhodnutie týkajúce sa rekonštrukcie vášho prsníka.